Zdaliśmy test z ropy, teraz czas na gaz. Cel to bezpieczeństwo energetyczne i elastyczność w obrocie surowcami

Ostatnie nieplanowane wydarzenie związane z zanieczyszczeniem rosyjskiej ropy i sześciotygodniowa przerwa w dostawach stały się testem dla polskich firm i instytucji, który wszyscy bardzo dobrze zdali. Sprawa jest jednak głęboko analizowana w resorcie – powiedział podczas Forum Energetyki „Gazety Polskiej” Piotr Sprzączak, naczelnik Wydziału Infrastruktury w Departamencie Ropy i Gazu Ministerstwa Energii. W trakcie debaty o roli państwa i narodowych czempionów w bezpieczeństwie energetycznym dużo miejsca poświęcono też o gazowi. CZYTAJ WIĘCEJ »


Konieczne inwestycje w nowe moce i sieci przesyłowe. W energetyce nie ma jednego dobrego rozwiązania

Zawartym w tytule stwierdzeniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, można podsumować burzliwą debatę na Forum Energetycznym „Gazety Polskiej”, dotyczącą koniecznych inwestycji w sektorze. Paneliści spierali się o wiele kwestii, ale – byli zgodni w jednej kwestii - transformacja energetyczna będzie kosztowna. CZYTAJ WIĘCEJ »


Czas na nowoczesne rozwiązania. Jak wypełnić lukę po węglu brunatnym na polskim rynku energetycznym

Przedstawiony przez Ministerstwo Energii projekt dokumentu „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040" szuka odpowiedzi na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach. PEP2040 ma też wyznaczać kierunki rozwoju sektora energii z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej. Ten strategiczny dokument omówili eksperci biorący udział w Forum Energetyki „Gazety Polskiej”. CZYTAJ WIĘCEJ »


Przyspieszają zmiany w polskiej energetyce. Debaty o transformacji, inwestycjach i bezpieczeństwie

Forum Energetyczne „Gazety Polskiej” odbyło się zaraz po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, nic więc dziwnego, że w debatach często wracały tematy podpisanych z tej okazji ważnych dla Polski umów. CZYTAJ WIĘCEJ »