Gospodarczy Fundament Niepodległości

 

Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powinien być okazją nie tylko do imprez rocznicowych, ale przede wszystkim do refleksji, jak doświadczenia z pierwszych lat odbudowy Ojczyzny mogą wpłynąć na koncepcję rozwoju kraju w przyszłości.

Ojcowie II Rzeczypospolitej zdawali sobie sprawę, że niepodległość Polski to nie tylko kwestia stworzenia silnych instytucji, ale również konieczność odbudowy gospodarki. Ogromnym wysiłkiem całego społeczeństwa dźwignięto kraj z ruin, stworzono nowe szlaki kolejowe, port w Gdyni, liczne fabryki, w tym Centralny Okręg Przemysłowy, wykształcono całe pokolenie wybitnych naukowców i inżynierów. W czasie pierwszych 20 lat niepodległości położono podwaliny pod rozwój polskiego przemysłu i podjęto działania mające przekształcić zacofany i oparty na rolnictwie kraj w rozwiniętą gospodarkę.

Projekt Gospodarczy Fundament Niepodległości ma na celu przybliżenie czytelnikom historii rozwoju gospodarczego Polski z okresu pierwszych 20 lat odbudowy kraju. Osią inicjatywy będzie plebiscyt, w którym czytelnicy wybiorą swoimi głosami firmę 100-lecia niepodległości. W ten sposób chcemy nagrodzić firmy, które mogą poszczycić się długą historią albo przez swoje działania nawiązują do chlubnej tradycji budowy fundamentu niepodległości. Dokonany przez czytelników wybór zostanie zatwierdzony przez Kapitułę Nagrody. Zwieńczeniem akcji będzie uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody.

Inicjatywie będą towarzyć debaty redakcyjne z udziałem przedstawicieli firm, instytucji, ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Relacje z tych debat, podobnie jak artykuły redakcyjne poświęcone polskiej gospodarce w dwudziestoleciu międzywojennym, będziemy publikować na łamach „Gazety Polskiej”, a także zamieszczać na tej stronie.