Wybieramy firmę 100-lecia Niepodległości. Jubileusz również dla gospodarki – głosowanie ruszyło

Zbliża się jesień, a wraz z nią obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Również nasza akcja „Gospodarczy Fundament Niepodległości” wchodzi w najważniejszą fazę. Zapraszamy naszych czytelników i wszystkich internautów do udziału w plebiscycie, w którym zostaną wybrani zwycięzcy w dwóch kategoriach: „Firma 100-lecia Niepodległości” i „Marka 100-lecia”.

Na poświęconej akcji stronie www.gospodarka100.niezależna.pl opublikowaliśmy właśnie listę 100 przedsiębiorstw. Wśród nich są zarówno małe firmy rodzinne, jak i wielkie banki, warsztaty rzemieślnicze i zakłady przemysłowe, firmy spożywcze i producenci energii. Łączy je jedno – wszystkie mogą się pochwalić tym, że ich tradycje sięgają dwudziestolecia międzywojennego, kiedy po ponad dwóch wiekach niewoli na nowo rodziło się państwo polskie.

Przerwana ciągłość

Wydawałoby się, że w tak dużym kraju jak Polska zebranie stu firm o wieloletniej tradycji jest niezwykle proste. W okresie między wojnami światowymi, kiedy budowano struktury odrodzonego państwa i tworzono gospodarcze podstawy niepodległości, działały przecież tysiące przedsiębiorstw i warsztatów rzemieślniczych, z których wiele miało już wtedy długie tradycje, a część dopiero powstawała. Jednak na rzeczywistości, również gospodarczej, zaciążyła tragiczna historia II wojny światowej i jej konsekwencji.

Brutalna okupacja niemiecka i sowiecka, przejmowanie firm przez okupantów, ludobójstwo i zniszczenia materialne w czasie działań wojennych, przesunięcie całego państwa o kilkaset kilometrów na zachód, powojenne represje komunistów i nacjonalizacja większej części gospodarki, a wreszcie przekształcenia własnościowe po upadku sterowanego z Moskwy reżimu sprawiły, że bardzo niewiele firm może się poszczycić ciągłością istnienia. Jednak całkiem sporo przedsiębiorstw nawiązuje do międzywojennych podmiotów – a nawet wcześniejszych – i prezentuje się jako spadkobiercy ich tradycji. Dlatego zdecydowaliśmy się uwzględnić również je w naszym plebiscycie.

Proponując czytelnikom wybór firmy 100-lecia Niepodległości, chcemy przywrócić pamięć o tradycjach polskiej gospodarki, a przy okazji dać czytelnikom możliwość nagrodzenia tych firm, które w ich ocenie najsilniej zapisały się w historii ostatniego stulecia. Zachęcamy do udziału również w drugim głosowaniu – na markę 100-lecia. W tej kategorii zdecydowaliśmy się zaproponować tylko 70 kandydatur. Część z nich to również nazwy firm, inne – nazwy produktów. Zdecydowaliśmy się nie umieszczać na liście marek funkcjonujących tylko lokalnie, dlatego nieco różni się ona od listy kandydatów do tytułu „Firma 100-lecia Niepodległości”.

Dokonany przez czytelników wybór zostanie zatwierdzony przez kapitułę, która przyzna nagrody i wyróżnienia. Zwieńczeniem plebiscytu będzie wręczenie nagród na zorganizowanej w listopadzie tego roku gali, którą uświetnią swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych, instytucji publicznych organizacji gospodarczych oraz oczywiście przedsiębiorcy.

Pamiętajmy o tradycji

Szukając kandydatów do naszego plebiscytu, wysłaliśmy ankiety do ponad dwóch tysięcy firm, poprosiliśmy o pomoc samorządy lokalne i organizacje gospodarcze, część przedsiębiorstw znaleźliśmy sami. Prosiliśmy też firmy o informacje na temat ich działań związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania Niepodległości, bo chcemy wyróżnić także te podmioty, które w szczególny sposób zaangażowały się w obchody tego święta.

Plebiscyt jest jednak tylko częścią naszej akcji edukacyjnej „Gospodarczy Fundament Niepodległości”. W jej ramach chcemy przybliżyć czytelnikom historię rozwoju gospodarczego Polski w okresie pierwszych 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Zorganizujemy debaty poświęcone najważniejszym zagadnieniom rozwoju gospodarczego II RP (pierwsza z nich, na temat finansów, już się odbyła, relacja z niej jest dostępna na stronie www.gospodarka100.niezalezna.pl), na łamach „Gazety Polskiej” opublikujemy też cykl artykułów o tej tematyce. Liczymy, że refleksja historyczna w obecnym, jubileuszowym roku, będzie mieć wpływ na tworzenia koncepcji rozwoju gospodarczego teraz i w przyszłości.

Odbudowa gospodarki kraju w pierwszych latach niepodległości wymagała wielkiego wysiłku całego społeczeństwa, przeprowadzenia odważnych reform i realizacji śmiałych koncepcji. To wtedy podłożono podwaliny pod rozwój polskiego przemysłu i podjęto działania mające przekształcić zacofany i oparty na rolnictwie kraj w państwo o prężnej gospodarce. Polscy inżynierowie i naukowcy mogli się pochwalić w tamtym okresie licznymi wynalazkami i konstrukcjami, które zdobyły międzynarodowe uznanie.

Bardzo liczymy na aktywny udział naszych czytelników. Zachęcamy do udziału w głosowaniu i lektury artykułów powstających w ramach akcji „Gospodarczy Fundament Niepodległości”.

Kapituła Nagrody

Przewodniczący: Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej”

Sekretarz: Waldemar Grzegorczyk – publicysta ekonomiczny, kierownik projektu Gospodarczy Fundament Niepodległości

Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju

Paweł Szałamacha – członek zarządu Narodowego Banku Polskiego

Małgorzata Janowska – posłanka na Sejm RP, Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa

Alojzy Nowak – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju

Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha

Krzysztof Mamiński – prezes zarządu PKP SA

Piotr Hofman – przezes zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

Grzegorz Tomaszewski – prezes Wydawnictwa Forum

Radosław Dobrzyński – członek zarządu TV Republika